NPZ

Nacionalno preverjanje znanja določa Zakon o osnovni šoli v 64. členu.

Nacionalno preverjanje znanja je obvezno za učence 3., 6. in 9. razreda.

Standardi znanja

Z nacionalnim preverjanjem znanja se preverjajo standardi znanja, določeni z učnim načrtom, in sicer:

a) ob koncu prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja (to je ob koncu 3. razreda), preverja se znanje iz slovenščine in matematike NOVO!

b) ob koncu drugega vzgojno-izobraževalnega obdobja (to je ob koncu 6. razreda), preverja se znanje iz slovenščine, matematike in angleščine,

b) ob koncu tretjega vzgojno-izobraževalnega obdobja (ob koncu 9. razreda) – za učence je obvezno, preverja se znanje iz slovenščine, matematike in tretjega predmeta. Tretji predmet določi minister za področje izobraževanja.

NOVO! V primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazijskega izobraževanja bo merilo za izbiro učencev poleg seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole (60 %) še dosežka na nacionalnem preverjanju znanja iz slovenščine (20 %) in matematike (20 %).

Minister je s sklepom 2. 9. 2024 za tretji predmet za učence 9. razreda za šolsko leto 2024/2025 za našo šolo določil šport.

Dosežki NPZ so dodatna informacija o znanju učencev. Podatki in analize o dosežkih NPZ se ne smejo uporabiti za razvrščanje šol.

ZELO UPORABNO: na spletnih straneh RIC-a lahko najdete naloge in rešitve  NPZ iz prejšnjih šolskih let. Sledi povezavi na RIC

Največ informacij o NPZ lahko dobite na spletni strani Državnega izpitnega centra, kjer posebne komisije pripravljajo naloge za NPZ in ki je tudi zadolžen za izvedbo NPZ. Njihova spletna stran je www.ric.si. Tam si lahko preberete Informacije za učence in starše za šolsko leto 2024/2025 v zvezi z NPZ.

Datumi izvedbe nacionalnega preverjanja znanja (NPZ), ki ga bodo opravljali učenci 6. in 9. razreda:

• 24. marec 2025: NPZ iz slovenščine (3., 6. 9. razred)
  • 27. marec 2025: NPZ iz matematike (3., 6. 9. razred)
  • 1. april : NPZ iz angleščine za 6. razred
                   NPZ iz športa za 9. razred

Neudeležba na NPZ

Opravičljivi razlogi za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja so:
1. bolezen, poškodba oziroma zdravstveno stanje učenca, ki onemogoča udeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja,
2. naravna ali druga nesreča (npr. prometna nesreča),
3. smrt v družini,
4. aktivna udeležba na mednarodnem tekmovanju iz znanja ali veščin na podlagi predhodne uvrstitve učenca na državnem tekmovanju,
5. aktivna udeležba na velikem mednarodnem športnem tekmovanju v skladu z zakonom, ki ureja šport, in
6. drugi utemeljeni razlogi.

Starši učenca, ki se nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta ni udeležil, morajo razloge za neudeležbo učenca sporočiti ravnatelju osnovne šole, ki jo učenec obiskuje, najpozneje v 24 urah po začetku nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta. Pisna dokazila o upravičenosti razlogov iz prejšnjega člena starši predložijo ravnatelju najpozneje v treh delovnih dneh od sporočila ravnatelju o razlogih za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja. Pisno dokazilo v primeru bolezni, poškodbe oziroma zdravstvenega stanja učenca, ki onemogoča udeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja, je potrdilo pristojnega zdravnika. Za utemeljitev neudeležbe pri nacionalnem preverjanju znanja iz razlogov od 2. do 6. točke prejšnjega odstavka se predložijo dokazila pristojnih institucij oziroma organov, iz katerih izhaja, da se učenec ni mogel udeležiti nacionalnega preverjanja znanja. Ravnatelj na podlagi predloženih dokazil v treh dneh od prejema dokazil odloči o upravičenosti razlogov iz prejšnjega člena.

Več si lahko preberete tukaj: