V okolici šole smo v zadnjih dveh tednih zaznali porast spuščanja pirotehnike po pouku. Na šoli vsako leto tej temi posvečamo veliko pozornost in preventivno delujemo. S posameznimi učenci, kjer obstaja sum na morebitno prinašanje pirotehnike v šolske prostore, opravljamo razgovore, pregledamo osebne potrebščine, obveščamo starše ter izvajamo vzgojne ukrepe z namenom ozaveščanja o nevarnostih uporabe. V nadaljevanju prispevka je svoj pogled zapisal naš devetošolec.

Vir: policija.si

Napisal bom nekaj svojih izkušenj na uporabo pirotehnike. S pirotehniko se srečujem že skoraj celotno življenje. Najprej sem se s tem srečal pri svojih mladih letih, ko me je oče prvič peljal v trgovino s petardami in sva jih z očetom skupaj pokala. Lansko leto pa sem prvič sam nakupil petarde. Takrat so se mi zdele zabavne in neškodljive, a bolj, ko sem jih spuščal, manj so mi bile všeč. Ugotovil sem, da pirotehnika zelo onesnažuje zrak in tudi škoduje mojemu sluhu, ki se mi je poslabšal. Tudi mami mi je povedala, da je imela v otroštvu slabe izkušnje s pirotehniko.

Predlagam, da bi vsi prenehali s spuščanjem pirotehnike zaradi mnogih razlogov, kot so: poslabšanje sluha, veliko pirotehnike je slabo narejene in s tem nevarne, saj lahko zelo ogroziš svoje roke ali oči!

Če pa še vedno nočeš odnehati, ti predlagam, da petarde spuščaš na poljih ali na območjih, kjer ni veliko odmeva. Izogibaj pa se območij z veliko živalmi (gozdovi in parki) ter pojdi stran od vrtcev, šol in zdravstvenih domov, saj je potreben razum za vse ljudi. Ne moreš se obnašati, kot da si sam na svetu!

Lepe praznike in čim manj pirotehnike vam želim!”

Razmišljujoči devetošolec

 

Ogledate si lahko poučno in zanimivo risanko, Ognjemet: nevarnost pirotehnike, vir: safe.si)

Vir: policija.si