Z dnevom slovenskega športa, ki ga praznujemo 23. septembra, se v Sloveniji uradno začnejo aktivnosti v okviru evropskega tedna športa.  Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paraolimpijski komite je v okviru evropskega tedna športa, 30. septembra 2022, pripravila poseben dogodek »Dan s parašportniki«, ki se je letos že drugič odvijal v novi športni dvorani v Mengšu. Dogodka, ki se je začel ob 8.00 in je potekal do 14.00, se je udeležilo veliko naših učencev, ki so bili nad predstavitvami navdušeni.

Četrtošolci s parakolesarjem Anejem Dopliharjem, udeležencem olimpijskih iger v Tokiu

V središču dogajanja je bil prikaz različnih parašportov, kot so paralokostrelstvo, paranamizni tenis, boccia, košarka na vozičkih in parakolesarstvo. Učenci so se tako lahko med šolskimi urami športa spoznali in se preizkusili v različnih parašportih ter osebno srečali in spoznali slovenske parašportnike.  V dvorani so nam pridružili paraolimpijci Luka Trtnik, Andreja Dolinar in Anej Doplihar ter še nekaj parašportnikov, ki so v živo pokazali športe, s katerimi se ukvarjajo.

Z dnevom s parašportniki se je tudi uradno zaključuje praznovanje evropskega tedna športa v Sloveniji.

Veseli, ponosni in hvaležni smo, da je Zveza za šport invalidov Slovenije, Slovenski paraolimpijski komite, predstavitev izvedla v Mengšu in da so imeli naši učenci možnost v živo doživeti toliko zanimivih stvari in da so poleg predstavitve različnih športov, razmišljali tudi o pomenu discipline, vztrajnosti in premagovanju ovir. Prava šola za življenje.

Več o dogodku si lahko ogledate:

Na straneh domzalec.si

na portalu RTVSLO

In kaj je bilo učencem 3. d zanimivo? Česa so se naučili? Kaj so spoznali?

Nekaj otroških vtisov si preberite v nadaljevanju.

Pri preizkušanju športov mi je bilo najbolj zanimivo kolesarstvo. Teo

Meni je bilo najbolj všeč lokostrelstvo, ker sem lahko streljal. Gaber

Rekord pri streljanju v sredino tarče je pri lokostrelstvu z razdalje kilometra in pol. Tay

Najbolj zanimiva je bila košarka na vozičkih, ker sem z vozička metal na koš. Liam

Streljanje z lokom je bilo zabavno, saj že zelo dolgo nisem z njim streljal. Jaka P.

Prvič sem se sploh usedel na invalidski voziček in ga videl od blizu. Matej

Zelo težka igra je igranje na igrišču, kjer z žvenketajočo žogo igraš z zavezanimi očmi in skušaš zadeti gol. Pri tej igri mora biti popolna tišina. Domen

Ugotovil sem, da je težko zadeti koš z vozička, čeprav je bilo zanimivo ga preizkusiti. Lovro

Lokostrelstvo imam zelo rad, zato sem z veseljem ponovno streljal v tarčo. Gašper

Balinčkanje je bilo tudi zanimivo. Športu se reče boccia. Jaka K.

Danes smo lahko spoznali, kako se v svoji koži počutijo parašportniki. Elena

Predstavljam si, da je s slepimi očmi zelo težko igrati nekakšen nogomet. Ampak ne pa nemogoče! Ema V.

Ko sem se usedla na voziček, sem se počutila neugodno, ker sem spoznala, kako veliko mi pomeni hoja po naravi. Zara

Balinčkanje z mehkimi žogicami je bilo zanimivo. Mehke žogice uporabljajo, da se ne poškodujejo in da ne gredo predaleč. Ema D.

Sedenje na vozičku je bilo sprva prijetno, vendar sem sčasoma ugotovila, da to ni preveč fino. Lahko smo dobili tudi avtograme parašportnikov! Lina

Zdi se mi, da je streljanje z lokom v sedečem položaju zelo težko. Vita V.

Pomislila sem, kako močne roke morajo imeti kolesarji, ker vse počnejo z rokami. Vita F.

Do danes nisem vedela, da obstajajo igre za slepe in slabovidne osebe. Lea

Meni je bilo všeč, da sem lahko igrala z olimpijsko parašportnico namizni tenis. Lana

Meni je bil obisk športnikov všeč, ker smo se igrali različne športe, ki jih zmorejo tudi parašportniki. Gaja, Hana, Vita G.

Na koncu pa še naša zaključna misel:

Kako vztrajni so parašportniki, da se kljub poškodbi ukvarjajo s športom, so dobre volje in dosegajo vrhunske rezultate!

V galeriji si lahko ogledate nekaj fotografij (foto: Milan Burkeljca)

In še z učenci 3.d (foto: Aleša Vogrinc)