Prvošolci smo se odpravili v preteklost. Šli smo v Ljubljano, znašli pa smo se v Emoni. V Mestnem muzeju smo spoznali prijetno Rimljanko Livijo, ki nam je, sedeč  na ostankih rimske ceste, pokazala, kako je izgledala Emona. V sredini mesta je bil forum, kjer so se zbirali odrasli in otroci. Otroci se tam niso samo igrali, marveč so tudi hodili v šolo. Pokazala nam je, kakšne tablice so uporabljali pri pouku, s čim so nanje pisali, kakšne črke in številke so se učili … Livija nam je pripovedovala o svojem možu, legionarju, poveljniku rimske vojske. Pokazala nam je njegov meč, gladius ter njegovo čelado.

Od blizu smo si pogledali kanalizacijsko cev, poklepetali na rimskem stranišču in se odpravili na domišljijsko umivanje v rimske terme. Od tam smo jo smuknili v gostilno, kjer smo videli, kakšen kruh so jedli in kakšna posoda je bila v rabi. Po končanem obhodu muzejske kleti, smo iz gline izdelali oljenko.

Preživeli smo res zanimiv dan.

Ave, Emona!