Osmošolci smo se v začetku januarja dotaknili teme prijateljstva in razglabljali, kaj zahteva prijateljstvo.

Za začetek smo s pomočjo asociacij izražali, kaj bi prijateljstvo bilo, če bi bilo barva, del dneva, letni čas, glasba, vreme… Zanimivo je bilo, da nas je kar nekaj navedlo podobne asociacije. Nato smo s simboli narisali lastnosti, katere morajo po našem mnenju imeti prijatelji oz. kaj naše prijatelje dela prijatelje ter kaj cenimo pri prijateljih:

• Zaupnost – zna zadržati skrivnosti
  • Ima smisel za humor
  • Da je nasmejan, vesel
  • Se rad zabava in je tudi sam zabaven
  • Ti da varnost
  • Je zvest, ni ljubosumen
  • Te sprejema
  • Ima veliko srce, je dobrosrčen
  • Te pomiri, te vzpodbuja
  • Je močna osebnost
  • Je sočuten, ljubezniv
  • Govori resnico in je resnicoljuben
  • Zna imeti rad
  • Je optimist in pozitiven
  • Zna te postaviti na realna tla
  • Se ne tepe
  • Je neodvisen in hkrati enak tebi
  • Se postavi zase
  • Te ima resnično rad
  • Si mu všeč, kakršen si – te ne spreminja
  • Te razume

O posamezni lastnosti smo se še podrobneje pogovorili, kaj točno pomeni v prijateljskem odnosu oz. kaj določena lastnost pomeni. Ena od osmošolk je izpostavila, da je pomembno že to, da prijatelj sploh OBSTAJA, ker nekateri tudi nimajo prijateljev in je to težko.

Delavnico smo zaključili s trditvami o prijateljstvu, katere nam je razdelila pedagoginja. V paru smo jih prebrali in izrazili strinjanje oz. nestrinjanje.

Najbolj enotni smo bili pri trditvah:

• Prijatelj je nekdo, ob katerem se prijetno počutim.
  • Prijatelj me razume bolje kot drugi ljudje.
  • Prijatelji si zaupajo tudi svoje skrivnosti.
  • Na dobrega prijatelja se lahko zaneseš.

Naša mnenja so še, da novi prijatelji niso najboljši, da ni nujno, da imajo tudi naši starši radi naše prijatelje. Za prijatelja ni potrebno dati denarja ali materialnih stvari, z dobrim prijateljem se včasih tudi spremo in dobrih prijateljev ne dobimo le na računalniških omrežjih.

Naša razmišljanja so bila zanimiva in upamo, da bodo odprla pot k še več prijateljstva.